POZDIMNÍ ČÁST SEZONY 23/24

Podzimní část fotbalové sezóny 23/24 skončila. Začíná dlouhá zimní přestávka, která bude trvat až do poloviny března. Do konce letošního roku budou všechny týmy i hráči relaxovat a připravovat se na neoblíbenou zimní přípravu, která vypukne v průběhu ledna či února.  Pro nás je to čas na rekapitulaci pro naše fotbalové fanoušky, jak se týmům AFK Opatovice nad Labem vydařila či naopak nevydařila první polovina fotbalové sezóny.

AFK OPATOVICE „ÁČKO“

Náš A tým, účastník I. B třídy Pardubického kraje, se v minulé sezoně pohyboval na předních příčkách tabulky a nebyl daleko od postupu. Do své druhé sezóny v této soutěži vstupoval ale v částečné nervozitě. Ta byla způsobena těžkými zraněními, která si při posledním zápasu loňské sezóny přivodili Matěj Hanovec a Tomáš Peružek, dvě hlavní opory týmu. Prvně jmenovaný si zpřetrhal vazy v koleni a druhý utrpěl těžký výron kotníku.Tým sice posílili dva mladí hráči, Matěj Rubák a Petr Lexman ml., kteří přišli z dorostu FC Hradec Králové a FC Nový Hradec Králové, ale i tak panovaly obavy, že se tým bude pohybovat ve spodních patrech tabulky. Dalším rizikem byla i celková šířka kádru v případě dalších absencí. Tyto temné vize se ovšem v průběhu podzimu nenaplnily. Naše áčko předvádělo pohledný a bojovný fotbal. Naštěstí se brzy vrátil do sestavy uzdravený Tomáš Peružek a zafungovalo zapojení některých dorostenců do kádru. Tým v podzimní části vybojoval sedm výher, kdy většina zápasů skončila těsnými výsledky s rozdílem jedné branky. Dále si připsal čtyři remízy a dvě jasné prohry.

Áčko se nakonec umístilo na skvělém 3. místě s 25 body a skórem 18:18. To odpovídá vyrovnaným zápasům, kdy naše obrana patří mezi ty lepší v celé soutěži. Naopak střelci týmu se spíše hledají. Nejčastěji skórujícím hráčem áčka je s pěti zásahy záložník a kapitán Jirka Dujsík, na druhém místě se čtyřmi brankami je Petr Lexman ml. a o branku méně vsítil Vojta Brychta. Po podzimní části soutěže se klub rozloučil s trenérem Slávkem Pechem, kterému poděkoval za 6 let jeho trenérské činnosti. Štafetu na lavičce A mužstva převzal Jirka Černohubý st.

AFK OPATOVICE „BÉČKO“

Opatovická rezerva zahájila druhou sezónu ve III. třídě Pardubického okresu, kde se udržela po loňské premiéře. Do soutěže ovšem tým vstoupil s několika změnami. V létě se s týmem rozloučil trenér Adam Mejtský, kterého na tomto postu nahradil Pavel Svoboda. Aktivní hráčskou kariéru ukončil Tomáš Valenta a v týmu také chybí Pavel Hampl. Ten byl povolán do A mužstva na post brankářské jedničky, kde se stal jasnou oporou díky svým výkonům a poctivému přístupu k fotbalu. Do branky béčka nastoupil dorostenec Matěj Přívozník, který potřebuje čas, aby získal zkušenosti. A v neposlední řadě se za přestupem do Nového Města nad Metují vydal dlouholetý útočník Miloš Křovák. Mezi dlouhodobě zraněnými hráči zůstává Honza Hladík, který si v loňské sezóně zpřetrhal vazy v koleni a jeho návrat na fotbalové trávníky je v nedohlednu. Problémy s koleny má i Tomáš Krsek, který také většinu zápasů absentoval. Bohužel tyto změny se nemile podepsaly na týmu. Opatovická rezerva si za podzim připsala pouze dvě výhry, čtyři remízy a šest proher. Nutno říci, že některé zápasy se měly vyhrát, bohužel vlastní chyby zapříčinily ztrátu důležitých bodů.

Tým se tak nachází na 11. místě s deseti body a nelichotivým skorém 25:47, čímž se řadí mezi nejhorší obrany soutěže. Vstřelených 25 branek řadí útočnou hru mezi tu průměrnou. Nejlepším střelcem je kapitán a útočník Šimon Hátle, který zaznamenal 11 gólů. Na druhém místě je se třemi brankami Petr Lexman starší. Do jarní části tak bude muset tým pořádně zabrat, protože druhá polovina tabulky III. třídy je nesmírně vyrovnaná a bude záležet na každém bodu.

AFK OPATOVICE „DOROST“

Opatovický dorost pod vedením trenérů Adama Mejtského a Jiřího Vondřejce zahájil novou sezónu společně s několika novými hráči ze Starých Ždánic. Tento klub, z důvodu absence žákovského a dorosteneckého mužstva ve Ždánicích, poslal značný počet hráčů do opatovických mládežnických týmů. Podzimní část byla pro Opatovické dorostence velice úspěšná. Kvalitní kádr, kde někteří hráči sbírali pravidelně zkušenosti za dospělé, předváděl velice pohledný a kombinační fotbal. Na konci podzimní části se díky tomu stal půlmistrem okresní soutěže Pardubického okresu. Tým si připsal deset výher, dvě remízy a je stále bez porážky.

Náš dorost se tedy umístil na 1. místě se 32 body a skorém 49:12. Jak útok, tak i obrana patří mezi nejlepší tři týmy v soutěži. Střelecky se nejvíce prosadil Adam Burdych s dvanácti zásahy, osm branek přidal Patrik Pechánek a sedm gólů Jehor. V jarní části čekají náš dorost nejtěžší zápasy, ale touha vyhrát okresní přebor a postoupit do krajské soutěže je nesporná.

AFK OPATOVICE „STARŠÍ ŽÁCI“

Z důvodu vysokého počtu našich hráčů, společně s mladíky ze Starých Ždánic ve věku 11-15 let, jsme vstoupili do nové sezóny s kategoriemi starších a mladších žáků, aby všichni měli dostatečné herní vytížení. Tým starších žáků hraje soutěž Pardubického okresního přeboru U15 – skupina Holicko. Tým vede náš bývalý hráč Dan Vosáhlo a Tomáš Zdichynec, který přišel ze Starých Ždánic. Fotbalové zápasy starších žáků se odehrávají buď v klasickém formátu jedenáct na jedenáct, nebo na zkráceném hřišti osm plus jedna. Vždy záleží na domluvě a hráčských možnostech obou týmů.

Naši starší žáci se po podzimní části připsali celkem z osmi zápasů šest výher a dvě prohry. Umístili se tak na pěkném 3. místě s 18 body a skórem 22:7. Útočnou hrou se tým řadí k průměru, kdežto sedm inkasovaných branek řadí naši obranu na první příčku. Mezi nejlepší střelce patří Kuba Šanda se šesti brankami. Čtyři branky si připsal Ondra Štancl a tři David Vosáhlo.

AFK OPATOVICE „MLADŚÍ ŹÁCI“

Mladší žáci zahájili své premiérové působení v soutěži Pardubického okresu U13 – skupina Přeloučsko pod vedením trenérů Pavla Katzera a Petra Perného. Tým má širokou hráčkou základnu a své zápasy hraje na zmenšené polovině fotbalového hřiště. V podzimní části si připsali čtyři výhry a sedm proher. Umístili se tak na 6. místě se 13 body a vyrovnaném skóre 31:31. K nejlepším střelcům mladších žáků patří David Vosáhlo, který se trefil sedmkrát. Dále Samuel Lamela s pěti zásahy a Roman Koki se čtyřmi.

AFK OPATOVICE „U7“

Naši nejmladší fotbalisté se letošních organizovaných soutěží neúčastní. Je to zapříčiněno absencí dvou ročníků, které vypadly díky Covidu a následných opatření. Tito hráči, kteří by mohli hrát v kategorii U11, nám chybí. V úvodu sezóny byla naše minipřípravka organizována pod vedením Luďka Brože, který vedl tréninky a s našimi nejmenšími objížděl přátelské turnaje, kde mohli sehrát svá fotbalová utkání. V průběhu podzimu se ale cesty pana Brože a našeho klubu rozešly a tuto kategorii převzal Jirka Dujsík. Vypomáhají mu i rodiče našich nejmladších a tak se může započatá práce dále vyvíjet kupředu, abychom mohli do příštích ročníků přihlásit tým do mistrovské soutěže v kategorii ml. přípravek U9.