REKAPITULACE SEZÓNY 2022/2023

Fotbalová sezóna amatérských fotbalistů skončila předešlý víkend, nyní následuje zasloužené cca měsíční volno a poté se letní přípravy rozběhnou na plné obrátky. Zde se můžeme ohlédnout, zrekapitulovat a zhodnotit, zdali byla pro celý klub AFK a jednotlivá mužstva z Opatovic nad Labem úspěšná či nikoliv.

AFK Opatovice „Áčko“

Opatovické Áčko minulou sezónu 2021/2022, jako vítěz okresní soutěže Pardubicka, postoupilo do Pardubické krajské soutěže 1. B třídy skupiny A, kde se doufalo, že tým bude rovnocenným soupeřem a nesestoupí na konci ročníku zpět do okresu. Přání s vidinou hrát důstojně se rozplynula po několika úvodních kolech, kdy Opatovické „Áčko“ vletělo do soutěže jako velká voda na Moravu a vyšvihlo se na první příčku tabulky, kde se díky skvělým individuálním a týmovým výkonům udrželo přes zimní přestávku s náskokem tří bodů. Na jaře bohužel vlivem mnoha zraněních a úzkou sestavou se dobře namazaný stroj trochu zadrhl, přišlo několik ztrát bodů, šance na postup do 1. A třídy se rozplynul, ale i tak se naše „Áčko“ dokázalo umístit na skvělém třetím místě, pouhé čtyři body za prvními Slatiňany. Pokud se do příští sezóny posílí počty hráčů v sestavě, vidina dobrého fotbalu v krajské soutěži se zdá býti na dobré cestě.

Tým se umístil na 3. příčce se skoré 77:38. Tato bilance řadí v hodnocení tým do 3. nejlepšího útoku a 3. nejlepší obrany v soutěži. Mezi nejlepší střelce patřil Matěj Hanovec, který se s 20 brankami stal 4. nejlepším střelcem.Druhým nejlepším střelcem týmu se stal Jakub Richter s 17 brankami a Vojtěch Brychta s 11 góly.


AFK Opatovice „Béčko“

Opatovická rezerva také postoupila, sice administrativně, v loňské sezóně 2021/2022 do 3. třídy Pardubického okresu, kde jsme očekávali vyrovnanou soutěž a touhu se zde udržet i do příští sezóny. Po celou sezónu jsme předváděli jednou lepší a jednou horší výkony. Na podzim jsme dokázali hrát dobrý fotbal se soupeři ze zpod tabulky, ale neporadili jsme si s týmy z předních pozic. Na jaře se naše výsledky opět opakovaly, kdy jsme dokázali poctivým výkonem porazit tehdy druhé Dašice a posléze i druhou Jaroslav. Nakonec jsme skončili na pěkném devátém místě ve velice vyrovnané soutěži. Jedinou kaňkou na celé sezóně byly neustálé absence z důvodu osobních i zranění, kdy v průměru na každý zápas chybělo osm až deset hráčů. I přesto jsme díky široké soupisce dokázali hrát důstojný fotbal. Od nové sezóny bude mít naše reserva nového hlavního trenéra a naše vize udržení 3. třídy bude i nadále trvat.

B-tým se umístil na konečném 9. místě se skoré 70:63, což nás zařadilo do soutěžního průměru. Nejlepšími střelci týmu byli Miloš Křovák s 18 brankami a Martin Vandas s 8ti. Další branky se rozložily mezi dalších hráče.


AFK Opatovice „dorost“

Opatovický dorost letos zakončil sezónu na desátém místě. Je to stále z důvodu, že většině hráčů v týmu je 15-16 roků a hrají proti týmům, kde ostatním hráčům je 18-19 let. Na podzim byla hra týmu nepříliš pohledná, ale od jarní části začali dorostenečtí hráči trénovat společně s dospělými a jejich herní úroveň se okamžitě zvedla. Na jaře se začal hrát pohledný a kombinační fotbal, který doplácel na slabé zakončování, což nás stálo několik bodů. Po sezóně v dorostu skončil kapitán Adam Zelinka, což je jediný hráč. Zbytek týmu zůstává pohromadě a s potenciálem, který vykazoval na jaře, a doufáme, že od nové sezóny začneme více vyhrávat.

Tým se umístil na v okresním přeboru na 10. místě s nelichotivým skoré 40:53. Mezi nejlepší střelce týmu patřil Patrik Pechánek se 7 a Matěj Janoška se 4 zásahy.


AFK Opatovice „starší žáci“

Opatovičtí starší žáci letos se museli poprat s velikou výzvou. Drtivá většina zápasů se odehrávala ve formátu 8 + 1 na menší branky menšího hřiště. Ono by to tolik nevadilo, kdybychom neměli v týmu 18 hráčů a museli bychom přemýšlet, jak tým v zápasech střídat, aby si každý zahrál patřičné minuty. Naštěstí si s tím trenéři žáků poradili a odehráli velice dobrou sezónu. Proti svým vrstevníkům podával tým pěkné výkony a umístili se na skvělém 4. místě s bilancí 62:43. Nejlepšími střelci týmu byli Petr Zykl s 19 brankami, Matěj Janoška s 10 zásahy a Jirka Černohubý s 10 křížky.


AFK Opatovice „U11“

U nejmladších fotbalistů se tabulky s pořadím nevedou. Jde o to, aby si nejmladší hráči užívali fotbalovou hru, bez ohledu na pozici v tabulce. Nejlepším střelcem byl Vojtěch Němec, kdy dal 23branek, druhý Martin Bubák si připsal 19 zásahů a Matěj Katzer 16 gólů. Co se týče naší mládeže, tak můžeme říct, že Opatovický klub patří mezi ty šťastlivé, kde ve všech mládežnických kategorií můžeme čerpat z velkého počtu hráčů, kteří mohou vypomáhat v jiných kategoriích.