REKAPITULACE SEZÓNY 2023/2024

Fotbalová sezóna amatérských hráčů skončila a tak je čas na ohlédnutí za výsledky mužstev AFK Opatovice nad Labem, jak si vedla v průběhu celé sezóny.

AFK OPATOVICE „ÁČKO“

Opatovické Áčko se v sezóně 2023/2024 účastnilo soutěže I. B třídy skupiny A Pardubického kraje a netajilo se přáním, umístit se v horních příčkách tabulky. Bohužel tým vstoupil do soutěže bez svého nejlepšího střelce Matěje Hanovce, který si v posledním zápase sezóny 2022/2023 zpřetrhal křížový vaz v koleni. Zranění bylo vážného charakteru, po operaci začal s rehabilitací a zapojil se do tréninkového procesu v jarní části sezóny. V zápase za opatovickou rezervu, ve druhém květnovém týdnu, se po čtvrt hodině hry opět ozvalo zraněné koleno a tak do celé sezóny za A mužstvo nezasáhl. Tým i přes jeho absenci podával slibné výkony a v podzimní fázi soutěže figuroval v horních patrech tabulky. V zimní pauze došlo k zásadní změně na pozici hlavního trenéra. Na vlastní žádost skončil dlouholetý trenér Sláva Pech a jeho místo zaujal Jirka Černohubý, který do týmu přinesl nového sportovního ducha a netajil se přáním postoupit do vyšší soutěže. Bohužel náš klub zasáhlo náhlé úmrtí našeho dlouholetého člena, trenéra a bývalého ligového fotbalisty Jirky Vondřejce, což způsobilo  starosti a komplikace s vedením Áčka a dorostu, se správou areálu a s provozem restaurace. V těžkém období jsme se jako klub více semknuli a všechny problémy vyřešili. V jarní části naše první mužstvo podávalo opět dobré výkony, které udržovaly tým na prvních třech místech tabulky. Vlivem častých zranění v kádru Áčka dostávali prostor v sestavě naši dorostenci i hráči rezervy. Mezi největší talenty patřili dva patnáctiletí dorostenci Matěj Janoška a Jirka Černohubý mladší, kteří si svým přístupem a výkony zasloužili základní místo v sestavě. Tým se nakonec umístil na 3. místě se ziskem 53 bodů a skorém 44:34, což řadilo naši obranu mezi ty nejlepší v soutěži, ale útok zapadl do průměru. Nejlepším střelcem týmu se stal kapitán Jirka Dujsík, který se zařadil s 12 brankami mezi deset nejlepších střelců celé soutěže. Dalšími v pořadí jsou Filip Klouček a Petr Lexman starší, oba vsítili 6 branek, 5 zásahů zaznamenal Kuba Richter. Během letní přestávky přihlašují kluby své týmy do nové sezóny. V případě, že vítěz některé soutěže neprojeví zájem postoupit výše, je tato možnost nabídnuta dalším týmům z předních míst tabulky. V této souvislosti byl osloven i náš klub, takže naše Áčko bude hrát v příští sezóně 1. A třídu Pardubického kraje. Bude to poprvé v historii klubu, kdy bude náš tým účastníkem druhé nejvyšší krajské soutěže.


AFK OPATOVICE „BÉČKO“

Opatovická rezerva se v uplynulém ročníku účastnila soutěže III. třídy Pardubického okresu. K týmu přišel na pozici nového trenéra Pavel Svoboda, který měl v úvodu sezóny k dispozici dvacet hráčů. Bohužel tým nenaplnil očekávání a většinu zápasů prohrával. Neustále se opakovaly individuální chyby hráčů, kádr se potýkal s řadou absencí, takže se tým propadl do spodních pater tabulky. V jarní části dostávali příležitost v sestavě dorostenci a někteří hráči Áčka, bohužel ani jejich výpomoc nestačila. V některých zápasech mohla naše rezerva vyhrát, ale nesoustředění, opětovné chyby a neproměňování šancí, to vše se podepsalo na bodových ztrátách. Tyto nevýrazné výkony způsobily, že se naše reserva umístila na konečném 11. místě se skorém 44:80, což nás zařadilo k nejhorším útokům a obranám soutěže a zároveň konečná jedenáctá pozice se pro tuto chvíli jeví jako sestupová do 4. třídy. Nejlepším střelcem naší reservy se stal kapitán Šimon Hátle, který zaznamenal 17 branek. Druhým v pořadí byl Petr Lexman starší se 6 a Jakub Tešla se 4 brankami.


AFK OPATOVICE „DOROST“

Opatovický dorost vstoupil do uplynulé sezóny Pardubického okresního přeboru energicky a pod vedením Adama Mejtského a Jirky Vondřejce zakončil podzimní část jako půlmistr Pardubického okresu. Tým hrál velice dobrý, kombinační a hlavně produktivní fotbal, takže sváděl souboj o první místo tabulky s týmy Stolan, Chvaletic a Mnětic. Bohužel, jak je uvedeno výše, mužstvo dorostu přišlo v zimní pauze o náhle zesnulého Jirku Vondřejce, který působil v pozici vedoucího týmu. V jarní části začaly naše výkony upadat a připsali jsme si také první prohry. Zápal plic Patrika Pechánka způsobil, že se překvapivě snížil počet vstřelených branek a tak jsme se z prvního místa posunuli na místo třetí. V jarní části také začali dorostenci dostávat více prostoru u obou týmů dospělých. Odehráli dopoledne zápas za dorost a odpoledne nastoupili v utkání dospělých, nebo odehráli pouze utkání za muže a za dorost už nenastoupili. Nakonec jsme sezónu zakončili na 4. místě se skóre 90:36. Nejlepším střelcem týmu se stal Adam Burdych s 22 brankami, druhý v pořadí je Patrik Pechánek s 11 zásahy a třetí Jirka Černohubý s 9 brankami.


AFK OPATOVICE „STARŠÍ ŽÁCI“

Opatovičtí žáci se v uplynulé sezóně rozdělili na starší a mladší kategorii z důvodu velkého počtu hráčů. Kádr starších žáků pod taktovkou Danka Vosáhla a Tomáše Zdichynce čítal přes dvacet hráčů. Účastnili se Pardubického okresního přeboru ve skupině Holicko. V celém průběhu soutěže podávali výborné výkony a v konečné fázi se umístili na první příčce. O přeborníka okresu sehráli dvě utkání s týmem Choltic, kdy se po domácí remíze a následné výhře v Cholticích stali vítězi Pardubického okresního přeboru. Tím zaznamenali veliký úspěch. Bilance skoré byla 49:14. Nejlepšími střelci týmu byli Jakub Šanda s 15 brankami, David Vosáhlo s 8 zásahy a Standa Olbrich a Ondra Štancl s 5 brankami.


AFK OPATOVICE „MLADŠÍ ŽÁCI“

Mladší žáci se účastnili Pardubického okresního přeboru U13 ve skupině Přeloučsko. Tým pod vedením Pavla Katzera a Petra Perného hrál na šířku hřiště o rozměrech zhruba 60x40m v počtu 7+1. Hráči střídali dobré i špatné výkony, na konci sezóny se umístili na 8. místě se skórem 48:58, takže se zařadili mezi průměrné týmy soutěže. Nejlepšími střelci byli Samuel Lamela se 7, Martin Čížek se 6 a David Vosáhlo také se 6 brankami. Velikým pozitivem je i aktivní účast čtyřech dívek, které pravidelně nastupovaly k mistrovským utkáním.


AFK OPATOVICE „U9“

Naše přípravka v kategoriích U7 a U9 pod vedením Jirky Dujsíka, Martina Pinkase a Tomáše Hajného zaznamenala v uplynulém fotbalovém ročníku obrovský vzestup. Zápal a tréninkový um našich trenérů, působících v kategoriích nejmenších, znamenal obnovení našich nejmladších kategorií. Hráči v U7 se účastnili mini ligy a různých přátelských zápasů, stejně tak i naši hráči v kategorii U9. Díky stoupající úrovni jsme mohli do jarní části sezóny přihlásit kategorii U9 do mistrovské soutěže Pardubického okresního přeboru v kategorii U9, čímž jsme splnili přání trenérů a hráčů zahrát si utkání s jiným nábojem. V těchto kategoriích  se nevedou tabulky o umístění ani další jiné statistiky. Zde je nejdůležitější, aby to dotyčné kluky a holky bavilo a rádi si zahráli fotbal. Díky stoupajícímu počtu hráčů jsme na příští sezónu přihlásili kategorii U11 do Okresní soutěže Pardubic a tak můžeme sledovat další fotbalové naděje v soutěžních zápasech.